مشاوره و آموزش پایان نامه روانشناسی در مقطع ارشد


 


مشاوره و آموزش پایان نامه روانشناسی در مقطع ارشد

روانشناسی دانش آگاهی از رفتار انسانی و همچنین تحقیق، آمار و مهارت های نوشتاری را توسعه می دهد. این می تواند پایه ای برای بسیاری از حرفه ها را فراهم کند. همه رشته های آن نیازمند دکترا نیستند و همه آنها شامل درمان نمی شوند. روانشناسی در بیشتر اوقات، مطالعه رفتار ذهنی و انسانی انسان هاست که فرصتی برای کشف سوالات بدون پاسخ درمورد مغز است، مانند نحوه عملکرد آن در برابر استرس، نحوه یادگیری زبان، چگونگی یادآوری واقعیت ها یا اینکه چگونه بیماری روانی می تواند تاثیر بگذارد، ارائه می دهد. فرصتی برای کمک به پیشرفت های علمی در زمینه مغز، ارتقاء سلامتی و رفاه همه جانبه نسل های فعلی و آینده می باشند.

گرایش های رشته روانشناسی

رشته روانشناسی دارای گرایش های مختلفی می باشد که در ادامه به آنها اشاره می شود:

روانشناسی عمومی (psychology)

روانشناسی عمومی آشنایی با نظریه های اساسی، اصول، قوانین رفتار و روش های علمی مورد استفاده در پژوهش های روانشناختی است که شامل آموزش ارتباطات و تفکر انتقادی با روش شناسی علمی می باشد؛ مهارت هایی را فراهم می کند که برای بسیاری از حرفه های مختلف قابل استفاده است. کاربردهای روانشناسی عمومی را می توان در روانشناسی، روان درمانگری، مددكار اجتماعي، مشاوره، روانشناسي آموزشي، بازاريابي و بازاريابي رسانه ها، منابع انساني و ارتباطات، بازرگاني و مديريت مشاهده نمود.

روانشناسی بالينی (Clinical Psychology)

روانشناسی بالینی ادغام علوم، تئوری و دانش بالینی به منظور درک، جلوگیری و تسکین اختلالات روانشناختی و عملکردی و ترویج رفاه ذهنی و توسعه فردی است. روانشناسی بالینی جزئی از رشته روانشناختی است که به سلامت ذهنی و عاطفی جمعیت انسانی مربوط می شود.

کارکنان حرفه ای که در این زمینه کار می کنند، با استفاده از مهارت های تحلیلی و ارتباطی دقیق به افراد کمک می کنند تا کیفیت زندگی را افزایش دهند و مسائل پیچیده را حل نمایند. روان شناسان بالینی قادر به ارزیابی، تشخیص و درمان انواع بیماری ها و اختلالات روانی می باشند. در درجه اول می توانند در سازمان های خدمات اجتماعی، بخش های خصوصی، کلینیک ها، بیمارستان ها، مراکز درمانی مواد مخدر و الکل، مدارس و یا آزمایشگاه های تحقیقاتی کار فعالیت نمایند. همچنین این رشته در مراکز توانبخشی و یا فیزیوتراپی برای کاهش درد عاطفی کاربرد دارد. به علاوه، برای کسانی که آسیب نخاعی، بیماری مغزی و یا بیماری های مزمن دارند، این رشته می تواند حمایت و مشاوره عاطفی را فراهم کند.

روانشناسی خانواده(Family Psychology)

سنجش و اندازه گيری (Psychological measurements and testing)

روان سنجی علم اندازه گیری توانایی های ذهنی و فرآیندهای فکر است که به شیوه ای منظم انجام می شود. به عبارت دیگر، این یک راه برای ایجاد تست هایی جهت تعیین هوشمندی، نوع شخصیت و غیره می باشد. روان سنجان ممکن است در تسهیلات تحقیقاتی، آزمایشگاه ها و دانشگاه ها، به تحقیق و خلق تست ها بپردازند. همچنین ممکن است در بیمارستان ها، کلینیک های بهداشت روان، دفاتر خدمات اجتماعی و روانشناسی خصوصی نیز استخدام شوند. سازمان ها و نهادها، همانند بسیاری از مدارس دولتی و خصوصی نیز به دنبال تخصص روان سنجان برای خلق و اجرای آزمون های صحیح و تعیین صلاحیت هستند. ارتش از تست های ایجاد شده توسط روان سنجان برای تست هوش و ثبات ذهنی کارکنان جدید استفاده می کند و امکانات عدلی کیفری نیز از آزمون های مشابه برای تحقیق در مورد وضعیت ذهنی جنایتکاران و زندانیان استفاده می نماید.

روانشناسی صنعتی و سازمانی (Industrial and organizational psychology)

تخصص روانشناسی صنعتی و سازمانی، مطالعه علمی رفتار انسان در سازمان ها و محل کار است. این تخصص بر مبانی اصول رفتار فردی، گروهی و سازمانی و استفاده از این دانش برای حل مشکلات در کار تمرکز دارد. کاربردهای روانشناسی صنعتی و سازمانی در بخش منابع انسانی و استخدام کارمند شرکت ها و نهاد ها، به عنوان پژوهشگر، روانشناس مصرفی و روانشناس توسعه سازمانی است.

روانشناسی بالينی كودك و نوجوان (Clinical Child Psychology)

روانشناسی کودک زیرمجموعه روانشناسی است که احساسات و رفتار کودکان را در مراحل مختلف رشد مطالعه می کند. مدرک روانشناسی کودک می تواند فرد را در هر دو روش کاربردی و پژوهشی آماده کند. این رشته بر مراحل رشدی کودکان از دوران کودکی تا نوجوانی (حدود ۰ تا ۱۲ سالگی) متمرکز است. تنظیم هیجانی، اضطراب جدایی، تنظیم ناهنجاری و رقابت همشیران، از جمله موضوعات تخصصی در این زمینه است.

روانشناسی اسلامی

 روانشناسی مثبت گرا (Positive Psychology)

روانشناسی مثبت یک مطالعه علمی است که بر روی نقاط قوت و ویژگی هایی که به افراد امکان موفقیت می بخشد تمرکز دارد. در طول چند سال گذشته، زمینه روانشناسی مثبت در دانشگاه و همچنین در میان عموم مردم محبوبیت زیادی به دست آورده است. روانشناسی مثبت مطالعه علمی قدرت و فضائل انسانی است. این تلاش مستلزم حرکت به سوی دیدگاه متعادلانه در عملکرد انسان است که انگیزه ها، ظرفیت ها و پتانسیل های انسانی را در نظر می گیرد. از کاربردهای روانشناسی مثبتگرا می توان به استفاده آن در مربی زندگی، درمانگر تفریحی و سخنران انگیزشی اشاره کرد.

روانشناسی و آموزش كودكان استثنايی (special education/psychology)

این رشته ماهیت معلولیت در کودکان سنین مختلف و عوامل روانی که بر این دانش آموزان تاثیر می گذارد را توصیف می نماید. دانشجویان، استراتژی های موثر تدریس و شیوه های خلق تجربیات یادگیری برای این کودکان را فرا می گیرند. این رشته همچنین چگونگی تغییر برنامه های درس به سمت معلولیت خاص کودک را آموزش می دهد.

از کاربردهای این رشته می توان به تدریس برای دانش آموزان استثتائی در بسیاری از سطوح اشاره نمود. سایر مسیرهای شغلی ممکن است شامل متخصص مداخله گر و هماهنگ کننده آموزش تخصصی نیز اشاره نمود. این معلمان با دانش آموزانی که از اختلالات فیزیکی، روانی، عاطفی و یادگیری رنج می برند، کار می کنند. آنها درس ها و استراتژی های تدریس را تغییر می دهند و همچنین ارتباطات پایه و مهارت های زندگی مستقل را نیز آموزش می دهند.

روانشناسی تربيتی (Educational Psychology)

این رشته درباره چگونگی یادگیری دانش و چگونکی شکل دهی نتایج یادگیری توسط محیط می باشد. در این رشته عوامل شناختی، محیطی، اجتماعی و عاطفی که توانایی یادگیری دانش آموزان را تشکیل می دهند، مورد مطالعه قرار می گیرد. با درک این تأثیرات، می توان برای کودکان و بزرگسالان فرصت های بیشتری جهت یادگیری ایجاد کرد. کابردهای روانشناسی تربیتی شامل روانشناس آموزشی، پژوهشگر آموزشی، روانشناس مدرسه (ابتدایی، متوسطه و دبیرستان)، مشاور دانشگاه و استاد دانشگاه می باشد.

نرم افزارهای رشته روانشناسی

یکی از نرم افزارهای پرکاربرد در این رشته نرم افزار spss می باشد.

پروپوزال

پروپوزال یک طرح عمومی است که پیش از پایان نامه نوشته می شود. بنابراين پروپوزال پایان نامه به عنوان يك طرح نوشته شده و براي تأييد به استاد راهنما ارائه می گردد. پس از تأیید پروپوزال، فرد از آن برای نوشتن پایان نامه استفاده می کند.

عنوان  : موضوع تایید شده استاد و دانشگاه

اهداف – در هنگام نوشتن اهداف، این اطمینان را حاصل می کنیم تا اهدافی که به راحتی قابل دستیابی هستند را پیدا نمایید که می تواند نیاز به نوشتن پایان نامه شما را نشان دهد. اهداف پروپوزال باید استاد راهنما و خواننده را متقاعد کند که با کل پایان نامه شما مرتبط است.

ادبیات پژوهش – شامل یک بررسی کوتاه از آنچه که شما قصد انجام تحقیقات بر روی آن را دارید و چگونگی انجام این کار است.

روش تحقیق – پژوهشگران ما نحوه ارائه روش تحقیق روشن و شفاف در پروپوزال را آموزش می دهند. این به خواننده کمک می کند تا درک نمایند که راهی برای رسیدن به اهداف مشخص شده وجود دارد.

نتایج مورد انتظار – هر پروپوزالی نیاز به طرح نتایج پیش بینی شده دارد. این نشان می دهد که فرد از حوزه تحقیقاتی خود و آنچه را که قصد دستیابی به آن دارد، کاملاً آگاه است. پروپوزال های ارائه شده توسط شما باید نتایج بالقوه را ارائه دهد.

.

واژه نامه – پروپوزال ها شامل صفحه تعاریف واژه ها است که هر واژه فنی کاربردی در پایان نامه را تعریف می کند.

کلیات پایان نامه ترکیبی از پاراگراف های کوتاه و بلند است که به شیوه ای یکپارچه نوشته شده و هدف از آن دادن بینش و آگاهی به خواننده درباره پایان نامه است. هدف اصلی از کلیات پژوهش، طوفان مغزی و اجازه این مساله به خواننده است تا موضوع پایان نامه را درک کند. هنگام نوشتن فصل کلیات پژوهش، باید اطمینان حاصل شود که کل چکیده تکرار نخواهد شد. چکیده از خیلی جهات فرم کوتاهی از پایان نامه است و از این رو کلیات پژوهش باید مرتبط اما متفاوت باشد.

فصل بررسی ادبیات پژوهش یا مبانی نظری، معمولاً برای توضیح این است که چه شکاف تحقیقاتی وجود دارد؛ چگونه رساله شما قصد پر کردن این شکاف ها را دارد و چه روش هایی در این فرآیند اعمال می شود. بررسی ادبیات پژوهش بسیار حیاتی است، زیرا نشان می دهد که یک فرد درک کاملی از موضوع مورد مطالعه و روند مورد استفاده در تحقیق را دارد.

بررسی ادبیات پژوهش باید موارد زیادی را در بر گیرد. یکی از این موارد، شامل توضیح عمیق یا توصیف وضعیت فعلی مورد مطالعه شما می باشد.

روش تحقیق به طور عمده برای متقاعد کردن استاد راهنما در کاربرد روش تحقیقاتی است که در ارائه پایان نامه مورد استفاده قرار می گیرد و آن را اثبات می نماید. بنابراین، روش تحقیق، درباره هر فرآیند تحقیقی و موارد مورد استفاده در پایان نامه توضیح گسترده ای را ارائه می دهد. به طور عمده، نوشتن روش تحقیق پایان نامه برای دانشجویان بسیار سخت است، به خصوص به دلیل عدم ارجاع مناسب به تحقیقات مورد ارجاع. بنابراین باید با دقت صورت گیرد.

کارهای آزمایشگاهی – این، عمدتاً در پایان نامه های عملی کاربرد دارد.

تجزیه و تحلیل – انجام تجزیه و تحلیل بخشی از هر تحقیق پایان نامه است. روش های تجزیه و تحلیل نظیر نمونه گیری، مصاحبه و حتی پرسشنامه  که روش های تجزیه و تحلیل و نتایج حاصل از این تحلیل ها  مورد برسی قرار میگیرد

کتاب ها و نشریات – نوشتن پایان نامه معمولاً مطالعه گسترده ای را در بر می گیرد. این به فرد کمک می کند تا بر روی پایان نامه شخصی خود بهتر و بیشتر کار کند و آن را گسترش دهد.  در واقع  نحوه درست نقل قول ها و ارجاع چنین اطلاعات و منابع.

استناد نیز بخش مهمی از روش تحقیق است. که می تواند به روش استنادی، مانند MLA ،APA ونکوور حتی شیکاگو و …  باشد   که  روش ها نیاز به نظم خاصی در نقل مطالب نویسنده یا صفحات کتاب دارند.

بخش یافته ها، بدنه اصلی پایان نامه را تشکیل می دهد؛ بدنه پایان نامه نیز طولانی ترین بخش و حاوی اطلاعات اصلی برای حمایت از پایان نامه است. نوشتن یافته های پایان نامه همیشه تحقیق گسترده و تکیه بر اطلاعات را در بر می گیرد که در جهت حمایت از فرضیه فرموله شده است.

معمولاً هنگام نوشتن یافته های پایان نامه، بحث درباره فرضیه با ید قوی ترین نکته ها و مطالب شروع  شود . بحث درباره یافته ها به منظور ارائه پیش زمینه ای برای شماست تا بتوانید اظهارات خود را با ارائه شواهد کافی حمایت کنید.

بخش نتیجه گیری در انتهای پایان نامه قرار می گیرد. این فصل عصاره پایان نامه است و جهت و مسیری در مورد آینده را ارائه می دهد. نوشتن پایان نامه شاید آسان به نظر برسد، اما بیشتر دانشجویان آن را اشتباه انجام می دهند. این به خاطر برخی عوامل متعدد است. شما باید تلاش کنید تا اهمیت یا ارتباط پایان نامه شما را به عنوان بخش مهمی از نتیجه گیری برجسته باشد. این بدان معنی است که در حین نتیجه گیری پایان نامه، آن را طوری ارائه دهید که ثابت می کند کل پایان نامه شما به حوزه تحصیلی تان و مطالعه موردیتان مربوط می شود. نشان دادن این موضوع که پایان نامه شما چگونه زمینه مطالعاتی خاصی را بهبود بخشیده است، رضایت بیشتر استاد راهنما را جلب می نماید.

هنگام نوشتن یک نتیجه برای پایان نامه، توصیه می شود که مباحث تکراری یا نقاط جدیدی را معرفی نکنید . این بدان دلیل است که نتیجه گیری برای بحث و گفتگو نیست بلکه یک جمع بندی است. این کار، نیز خواننده را با هدف ذهنی فصل همراه می کند.

یکی از مهمترین شیوه های اعمال شده در نتیجه گیری، ارائه پیشنهادات است. لذا در این بخش از پایان نامه پیشنهاداتی را ارائه دهید که راه حل های کاربردی ای را در بر می گیرد.